Elite Trophies Entrant Number Owner Car
Elite Runner Up Best Interior & Rear Compartment 57 Jason W27 HG Monaro
Elite Best Interior & Rear Compartment 18 Brenton Dalwood 35 Coupe
Elite Runner Up Best Engine Bay & Components 61 Joe Esposito 68 Camaro
Elite Best Engine Bay & Components 18 Brenton Dalwood 35 Coupe
Elite Runner Up Best Undercarriage & Driveline 61 Joe Esposito 68 Camaro
Elite Best Undercarriage & Driveline 18 Brenton Dalwood 35 Coupe
Elite Runner Up Best Body 80 Matt Mitchell CUDA
Elite Best Body 18 Brenton Dalwood 35 Coupe
Elite Runner Up Best Paint 80 Matt Mitchell Cuda
Elite Best Paint 18 Brenton Dalwood 35 Coupe
Elite Runner Up Best Display & Impact 200 Matt Olver 34 Ford Coupe
Elite Best Display & Impact 18 Brenton Dalwood 35 Coupe
Meguiars Nominees for Motorex
Street Machine 57 Jason W27 HG Monaro
Street Machine 80 Matt Mitchell Cuda
Street Machine 61 Joe Esposito 68 Camaro
Hot Rod 18 Brenton Dalwood 35 Coupe
Hot Rod 200 Matt Olver 34 Ford Coupe
Elite Top 5
5th place 200 Matt Olver 34 Ford Coupe
4th place 57 Jason W27 HG Monaro
3rd place 80 Matt Mitchell Cuda
2nd place 61 Joe Esposito Camaro
1st place 18 Brenton Dalwood 35 Coupe
Show N Shine Trophies presented 4pm Saturday Entrant Number Owner Car/bike
Best Hot Rod
Best Street Machine 67 Scott Dowling 67 Camaro
Best Hi Tech 7 Sean Basford Toyota Celica
Best Club Cache Cache Cache
Best Holden 37 Blake Evans LC GTR Torana
Best Ford 1 Ivan Girado XYGT Falcon
Best Japanese Car 3 Robert Norton Evo 8 lancer
Best European Car 23 Peter Johnson VW Beelte
Best US car 22 Mark Kalme 57 Chev
Best Muscle Car 37 Blake Evans LC GTR Torana
JDM as f**k 30 Ryan Wenton R35 GTR
Coolest Number Plate 44 “STINGER” Kia Stinger
Coolest Motorbike 18 Craig Williams Harley
Best Stance 38 Bradley Schreiber Black HZ Ute
Lowest 12 Oscar Aguilar Chev Caprice
Far Out Body & Paint 40 Mario Romeo HQ Monaro
Best Engine Bay – Modern 36 Craig Hunt VP Commodore
Best Engine bay – Classic 21 Steve Arnold HR Premier
Best Classic 10 Chris Moustrides 55 Chev
Show Stopper 2 Mick Dowd VS Commodore
Judges Choice 21 Steve Arnold HR Premier
Show N Shine Top 5 ( 5 trophies )
1 13 Peter Hampton FJ Holden LS3
2 37 Blake Evans LC GTR Torana
3 1 Ivan Girado XYGT Falcon
4 39 Jason Napoli 76 Torana
5 38 Bradley Schreiber Black HZ Ute
Winner – Show N Shine 9 Kayla Barkla HG Kingswood
INSIDE SHOW presented Sat night.
Bike Trophies Entrant Number Owner Bike
Best Race Bike 78 Martin Draper Custom LS2 bike
Best Tough Street 101 Nightmare Designs V Rod black & silver
Best Chopper 96 Nightmare Designs V Rod chopper red & white
Best Old School Bike 44 Glen Pauley Harley Davidson
Best Custom Bike 60 Jim Papanotis XXL Harley
Best Custom Paint 102 Nightmare Designs V rod black & gold leaf
Best Bike Mural 6 Alex Simoni V rod red & gold
Best Bike rest of world 104 Nightmare Designs Ducati V4
Best Jap bike 24 Connor Matthews Yamaha
Best US bike 101 Nightmare Designs V Rod black & silver
Bike of Show 102 Nightmare Designs V rod black & gold leaf
Car Trophies
STREET CATEGORY Entrant Number Owner Car
Tuff Street
Top Engineered – Tuff St 72 Leivi Chitty HZ One Tonner
Toughest – Tuff St 137 Vinnie Practico HK Premier
Top Innovation – Tuff St 32 Daniel Constable White VX SS
Fat Ass – Tuff St 41 Frank Quaini 32 Ford Coupe
Promoter’s Choice – Tuff St 39 Frank Ferragamo HT Monaro
Ultimate Sleeper 19 Brenton Watkins FG GTP Boss 600
Best Body & Paint STREET MACHINE 109 Paul Smith LH Torana
Best Interior STREET MACHINE 126 Steve & Kathy Burgess Valiant Coupe
Best Engine bay STREET MACHINE 67 Justin Penn HQ Monaro Coupe
Best Engineered STREET MACHINE John Munro HQ Monaro Coupe
Best Body & Paint HI TECH 117 Rebens Sales R34 GTR Skyline
Best Interior HI TECH 32 Daniel Constable White VX SS
Best Engine bay HI TECH 117 Rebens Sales R34 GTR Skyline
Best Engineered HI TECH 127 Tarek Elyoussef VX Commodore
These categories Street or Street Elite
Best Bodykit 69 Kahli Bell R34 Skyline
Best Wrap 74 Luke Taylor VF Commodore
Best Chrome Wrap 124 Dizzi Decals VE HSV
Best Colour Shift Wrap
Best Graphics Wrap 124 Dizzi Decals VE HSV
Best Theme Display 71 Katrina Cochrane VY Playboy Ute
Best Airbrushed (murals or graphics) 71 Katrina Cochrane VY Playboy Ute
Best In Car Entertainment 51 James Davies VE Commodore
Best US built car STREET 42 Geoff Brown Ford Victoria
Best Euro built car STREET 21 Chad Ackland Morris Fire Engine
Best Aussie built car STREET 83 Michael Costa VK Group A Commodore
Best Jap built car STREET 117 Rebens Sales R34 GTR Skyline
Best Presented Competition Car 86 Michael Krause Blown WB Ute
Best Engineered Competition Car 43 George Paradiso 41 Willys
Best Kit Car
Best Old School 106 Paul Felis FB Holden Wagon
Best New School 51 James Davies VE Commodore
Best Sedan 55 Jason Hannam Torana SLR
Best Coupe 3 Alan Robson XA Coupe
Best Wagon/Van 53 Jason & Jess Ackland HZ Sandman
Best Ute/Pick up 128 Tom Bland 56 International
Best Original (unrestored) 45 Glen Stankevicius 66 Ford Galaxie
Best Original (restored) 4 Alan Robson XW GT
Best Concourse car 34 Darren Seal HK Monaro
Best Tradestand Tuffmounts
Club of Show SMASA
Extreme Favourite 2 Adrian Rose F6 Falcon Ute
Promoter’s Choice – Street 66 Joseph Pinneri XYGT
Judges Favourite 70 Karl Grosche Yellow Charger
Best Hi Tech – Street Category 129 TomGlaszbrook Jeep Trackhawk
Best Street Machine – Street Category John Munro black HQ Monaro
Street Elite
Top Interior & Rear Compartment Street Elite 5 Alan Robson XY Falcon
Top Engine Bay & Components – Street Elite 55 Jason Hannam SLR Torana
Top Undercarriage & Driveline – Street Elite 55 Jason Hannam SLR Torana
Top Body – Street Elite 3 Alan Robson XA Coupe
Top Paint – Street Elite 20 Camrom Buzzcote HK Monaro
Top Innovation & Engineering – Street Elite 72 Levi Chitty HZ One Tonner
Top Display & Impact – Street Elite 34 Darren Seal HK Monaro
BEST Hi Tech – Street Elite 117 Reuben Sales R34 GTR Skyline
BEST Street Machine – Street Elite 55 Jason Hannam SLR Torana
Hot Rod Show Trophies 2018 Entrant Number Owner Car
Best Hot Rod Body & Paint 133 Trevor Cass 32 Ford Coupe
Best Hot Rod Interior 119 Serge Bonetti 32 Ford Tudor
Best Hot Rod Engine Bay 75 Mario Romeo 34 Ford Coupe
Best Hot Rod Undercarriage 133 Trevor Cass 32 Ford Coupe
Best Individual Hot Rod Display 21 Chad Ackland 52 Morris Fire Engine
Best Hot Rod Club Display Road Knights
Best Traditional Style Hot Rod 75 Mario Romeo 34 Ford Coupe
Best Custom 54 Jason Bonetti 34 Ford Coupe
Best Hot Rod Coupe 133 Ttevor Cass 32 Coupe
Best Hot Rod Roadster 58 Jerry Gibson 32 Roadster
Best Hot Rod Tudor 131 Tony Jenkins 32 Tudor
Best Hot Rod Commercial 30 Damon Oconnor 32 Ford Pick up
Coolest Ride 128 Tom Bland 56 International
Judges Favourite Hot Rod 138 Wayne Langford 32 Delivery
Hot Rod Show Top 5 131 Tony Jenkins 32 Tudor
Hot Rod Show Top 5 75 Mario Romeo 34 Ford Coupe
Hot Rod Show Top 5 119 Serge Bonetti 32 Ford Tudor
Hot Rod Show Top 5 49 Guy Load 34 Ford Coupe
Hot Rod Show Top 5 30 Damon Oconnor 32 Ford Pick up
Best Judged Hot Rod 133 Trevor Cass 32 Ford Coupe