Thank you to all entrants and spectators of the 2018 Expo

 The next Adelaide Auto Expo will be held November 15th & 16th 2019

Adelaide Auto Expo

Trophy List – 2018

Presented Saturday afternoon
Elite Category Entrant Number Car Name
Elite Runner up Best Interior & Rear Compartment 48 TC Cortina David Xuereb
Elite 1st place Best Interior & Rear Compartment 89 Fordson Speedbox Johnny Z
Elite Runner Up Best Engine Bay & Components 89 Fordson Speedbox Johnny Z
Elite 1st place Best Engine Bay & Components 48 TC Cortina David Xuereb
Elite Runner Up Best Undercarriage & Driveline 48 TC Cortina David Xuereb
Elite 1st Place Best Undercarriage & Driveline 89 Fordson Speedbox Johnny Z
Elite Runner Up Best Body 138 red EH Holden Peter Oliver
Elite 1st Place Best Body 89 Fordson Speedbox Johnny Z
Elite Runner Up Best Paint 48 TC Cortina David Xuereb
Elite 1st Place Best Paint 89 Fordson Speedbox Johnny Z
Elite Runner Up Best Display & Impact 168 32 Ford Tudor Tony Wilson
Elite 1st Place Best Display & Impact 89 Fordson Speedbox Johnny Z
Mequiars Nominees for Motorex
Best Street Machine 134 56 Buick Roadmaster Peter Caruso
Best Street Machine 48 TC Cortina David Xuereb
Best Street Machine 54 XW Falcon GT Frank Veladari
Best Street Machine 128 Chrysler AP6 Valiant Nick Tellyiannidis
Elite Top 5
5th place $100 148 Myers Manx Rob Downing
4th place $250 138 red EH Holden Peter Oliver
3rd place $500 168 32 Ford Tudor Tony Wilson
2nd place $750 48 TC Cortina David Xuereb
1st place $1000 89 Fordson Speedbox Johnny Z
INSIDE SHOW presented Sat night.
Bike Trophies Entrant Number Bike Name
Best Race Bike 500 Honda RC30 Mark Boxer
Best Tough Street 310 Harley XXL WTK
Best Chopper 40 Chopper Daniel Menzel
Best Old School Bike 122 74 Harley Custom Rigid ND Refinishers
Best Custom Bike 203 Custom Harley Troy Craddock
Best Custom Paint 123 94 Harley Softail Red Black Skulls ND Refinshers
Best Bike rest of world 83 Ducati Panagali Jeff Smith
Best Jap bike 501 Yamaha YZF R1 Mark Boxer
Best US bike 140 2011 Harley V Rod Phil Rilotta
Bike of Show 73 09 Harley Softail Ivano Panazzolo
Car Trophies – Street Category
Tuff Street Entrant Number Car Name
Top Engineered – Tuff St 105 55 Chev Coupe Mark Kalme
Toughest – Tough St 111 HQ Statesman Matthew Morgillo
Top Innovation – Tough St 111 HQ Statesman Matthew Morgillo
Fat Ass – Tough St 111 HQ Statesman Matthew Morgillo
Promoter’s Choice – Tuff St 42 HQ Monaro Danny Clarke
Ultimate Sleeper 49 VC Valiant Dennis Gauci
Best Body & Paint STREET MACHINE 35 55 Oldsmobile Craig Leuders
Best Interior STREET MACHINE 106 HK Monaro Mark Gillan
Best Engine bay STREET MACHINE 106 HK Monaro Mark Gillan
Best Engineered STREET MACHINE 134 56 Buick Peter Caruso
Best Body & Paint HI TECH 400 R34 Skyline GTR Rebens
Best Interior HI TECH 8 VL Commodore Alex Crisa
Best Engine bay HI TECH 64 VS Commodore Ute Graham Hards
Best Engineered HI TECH 8 VL Commodore Alex Crisa
Street or Street Elite Entrant Number Car Name
Do You Even Lift Bro? Ford Ranger Wheel & Tyre Kingdom
Best Bodykit 400 R34 Skyline GTR Rebens
Best Wrap 600 Mecedes Dwayne Vacaro
Best Theme Display 204 VY Commodore ute Playboy Kat Cochorane
Best Airbrushed (murals or graphics) 204 VY Commodore ute Playboy Kat Cochorane
Best In Car Entertainment 202 Batman Ute George
Best US built car STREET 35 55 Oldsmobile Craig Leuders
Best Euro built car STREET 163 VW Beetle Simon Hunt
Best Aussie built car STREET 128 AP6 Valiant Nick T
Best Jap built car STREET 400 R34 Skyline GTR Rebens
Best Presented Competition Car BMW Harry Mina Mental Customs
Best Engineered Competition Car 115 67 Mustang Mick Mahony
Best Kit Car 427 Absolute Pace Cobra Scott Bormann
Best Old School 134 56 Buick Peter Caruso
Best New School 167 Ford GT Sue Hadwen
Best Sedan 54 XWGT Falcon Frank Velardi
Best Coupe 159 66 Mustang Sev Carponi
Best Wagon/Van 39 HK Wagon Daniel Mcauley
Best Ute/Pick up 75 HG Holden Ute James Demitriou
Best Original (unrestored) 63 black 57 Chevy Coupe Graham Carpenter
Best Original (restored) 52 VC Valiant Frank Navacchi
Best Concourse car 93 XY GT Falcon Joe Pinneri
Best Tradestand Sean Basford Bluewire Automotive
Club of Show The Brothers Twin
Extreme Favourite 38 Datsun 1600 Daniel Dezousa
Judges Favourite 161 Mk 1 Escort Shannon Heraud
Best Hi Tech – Street Category 8 VL Commodore Alex Crisa
Best Street Machine – Street Category 106 HK Monaro Mark Gillan
Street Elite Entrant Number Car Name
Top Interior & Rear Compartment Street Elite 18 EH Wagon Ben Judd
Top Engine Bay & Components – Street Elite 159 66 Mustang Sev Carponi
Top Undercarriage & Driveline – Street Elite 58 FC Holden Jeff Smith
Top Body – Street Elite 159 66 Mustang Sev Carponi
Top Paint – Street Elite 54 XWGT Falcon Frank Velardi
Top Innovation & Engineering – Street Elite 107 1940 Pickup Mark Harris
Top Display & Impact – Street Elite 18 EH Wagon Ben Judd
BEST Hi Tech – Street Elite 19 S15 Silvia Ben Newsome
BEST Street Machine – Street Elite 18 EH Wagon Ben Judd
Presented Saturday 4pm
Show N Shine Category Car Name
Best Street Machine VS Commodore Mick Dowd
Best Hi Tech VS Commodore Mick Dowd
Best Club CACHE
Best Holden LC GTR Chris Haddon
Best Ford XYGT Ivan Girardo
Best Japanese Car Nissan Cedric Stephen Geeson
Best European Car XR5 Turbo Jonathan Wang
Best US car 57 Chev Mark
Best Muscle Car 68 Camaro Scott Downing
JDM as f**k S14 Nissan Daniel Mitchel
Coolest Number Plate S14 Nissan “NISSLE” Daniel Mitchel
Best Stance Nissan Cedric Stephen Geeson
Lowest Bagged Trevor Taylor
Far Out Paint & Body Red HQ Monaro Coupe Mario Romeo
Best Engine Bay – Modern VS Commodore Mick Dowd
Best Engine bay – Classic HT Monaro Steve Wicks
Best Classic 75 Camaro Berty James
Show Stopper Dogman Red Panel Van
Judges Choice XYGT Ivan Girardo
Show N Shine Top Trophies
1 XYGT Ivan Girardo
2 Nissan Cedric Stephen Geeson
3 VS Commodore Mick Dowd
4 Red HQ Monaro Coupe Mario Romeo
5 57 Chev Mark
Winner – Show N Shine LJ GTR Chris Haddon
INSIDE SHOW – presented Sat night.
Hot Rod Show Trophies Entrant Number Hot Rod Name
Best Hot Rod Body & Paint 78 37 Ford Minotti Jane Norris
Best Hot Rod Interior 78 37 Ford Minotti Jane Norris
Best Hot Rod Engine Bay 78 37 Ford Minotti Jane Norris
Best Hot Rod Undercarriage 78 37 Ford Minotti Jane Norris
Best Individual Hot Rod Display 107 1940 Pickup Mark Harris
Best Hot Rod Club Display SA Rod & Custom Club Display
Best Traditional Style Hot Rod 139 32 Ford Pick up Peter Oliver
Best Custom 107 1940 Pickup Mark Harris
Best Hot Rod Coupe 78 37 Ford Minotti Jane Norris
Best Hot Rod Roadster 90 32 Roadster Johnny Z’s
Best Hot Rod Tudor 168 32 Ford Tudor Tony Wilson
Best Hot Rod Commercial 59 28 Ford Pickup Geoff Wilshire
Coolest Ride 133 Ford Gasser ULX 110
Judges Favourite Hot Rod 107 1940 Pickup Mark Harris
Hot Rod Show Top 5 Fat 32 Ford Coupe Paul Nemer WTK stand
Hot Rod Show Top 5 78 37 Ford Minotti Jane Norris
Hot Rod Show Top 5 107 1940 Pickup Mark Harris
Hot Rod Show Top 5 86 32 Ford Coupe John Dente
Hot Rod Show Top 5 139 32 Ford Pick up Peter Oliver
Best Judged Hot Rod 78 37 Ford Minotti Jane Norris
Grid Girl Competition Name
3rd Place Montana (Hard Tuned)
2nd Place Belle (Shannons)
Winner Tamra (Autotransformers)