Elite Category
presented Saturday afternoon Entrant Number Car/Bike Owner Sponsor
Elite Runner up Best Interior & Rear Compartment 126 Elite T Peter Green Aeroflow
Elite 1st place Best Interior & Rear Compartment 29 Xboss Falcon Chris Bitmead Meguiars
Elite Runner Up Best Engine Bay & Components 37 34 Ford Frank Nirta Aeroflow
Elite 1st place Best Engine Bay & Components 29 Xboss Falcon Chris Bitmead Meguiars
Elite Runner Up Best Undercarriage & Driveline 1932 32 Ford Geof Tartoosie Aeroflow
Elite 1st Place Best Undercarriage & Driveline 29 Xboss Falcon Chris Bitmead Meguiars
Elite Runner Up Best Body 80 34 Coupe Norm Corte Aerofrlow
Elite 1st Place Best Body 29 Xboss Falcon Chris Bitmead Extreme Restorations
Elite Runner Up Best Paint 80 34 Coupe Norm Corte Aeroflow
Elite 1st Place Best Paint 29 Xboss Falcon Chris Bitmead Extreme Restorations
Elite Runner Up Best Display & Impact 126 Elite T Peter Green Aeroflow
Elite 1st Place Best Display & Impact 29 Xboss Falcon Chris Bitmead Extreme Restorations
Mequiars Nomonees for Motorex
Best Street Machine 33 Hk Monaro Darren Seal
Best Hot Rod 80 34 Coupe Norm Corte
Best Hot Rod 126 Elite T Peter Green
Best Hot Rod 1932 32 Ford Geof Tartoosie
Elite Top 5
5th place $100 37 34 Ford Frank Nirta Fuchs
4th place $250 1932 32 Ford Geof Tartoosie Fuchs
3rd place $500 80 34 Coupe Norm Corte Fuchs
2nd place $750 126 Elite T Peter Green Fuchs
1st place $1000 29 Xboss Falcon Chris Bitmead Fuchs
Show N Shine Trophies Entrant Number Sponsor
Best Hot Rod 99 Red 28 Ford Fast Eddie Mobile AutoCare
Best Street Machine 95 Green Lc Torana Blake Evans Mobile AutoCare
Best Hi Tech 57 Blue Monaro Scott Brooks Mobile AutoCare
Best Club SS Owners Club Mobile AutoCare
Best Holden 51 Red VL Richrad Hill Mobile AutoCare
Best Ford 60 Orange XY Ivan Girardo Mobile AutoCare
Best Japanese Car 67 Red 200SX Sean Simpson Mobile AutoCare
Best European Car 888 Range Rover The Earl of Shorts Shane Soutter Mobile AutoCare
Best US car 87 Yellow Camaro Jarrad Bishaw Mobile AutoCare
Best Muscle Car 60 Orange XY Ivan Girardo Mobile AutoCare
JDM as f**k 66 Purple Nissan Chaser Matthew Dowden Mobile AutoCare
Coolest Number Plate 75 Orange VE Jesse Hallard Mobile AutoCare
Best Stance 79 Brown 180SX Trent Spiteri Mobile AutoCare
Lowest 57 Blue Monaro Scott Brooks Mobile AutoCare
Far Out Paint & Body 67 Red 200SX Sean Simpson Mobile AutoCare
Best Engine Bay – Modern 57 Blue Monaro Scott Brooks Mobile AutoCare
Best Engine bay – Classic 95 Green LC Blake Evans Mobile AutoCare
Best Classic 53 Beige EK STRAYA Mobile AutoCare
Show Stopper 94 Red Lc Torana Anthony Ghinis Mobile AutoCare
Judges Choice 96 Blue VC Valiant Arthur Ghinis Mobile AutoCare
Show N Shine Top Ten ( 10 trophies )
1 61 Blue VR Mick Dowd PPG
2 77 Red Hk Rod Bernhardt PPG
3 89 Blue LC Jason Hosking PPG
4 94 Red Lc Torana Anthony Ghinis PPG
5 96 Blue VC Valiant Arthur Ghinis PPG
6 95 Green Lc Torana Blake Evans PPG
7 57 Blue Monaro Scott Brooks PPG
8 60 Red XY Ivan Girardo PPG
9 51 Red VL Richrad Hill PPG
10 99 Red 28 Ford Fast Eddy PPG
Winner – Show N Shine 94 Green Lc Torana Blake Evans PPG

Hot Rod Show

HOT ROD SHOW trophies Sponsor Entrant Number Car Owner
Best Hot Rod Body Shannons 122 Orange 34 Chev Troy Medlan
Best Hot Rod Paint Shannons 8 Lincoln Zephyr Andrew Mitchell
Best Hot Rod Interior Shannons 20 Cardinal Coupe Brentyn Wakefield
Best Hot Rod Engine Bay Shannons 122 Orange 34 Chev Troy Medlan
Best Hot Rod Undercarriage Shannons 122 Orange 34 Chev Troy Medlan
Best Engineered Hot Rod Shannons 59 Model A Pick up Jesse Kalb
Best Individual Hot Rod Display Shannons 20 Cardinal Coupe Brentyn Wakefield
Best Hot Rod Club Display Shannons SA Rod & Custom Club GIRLS
Best Traditional style Shannons 20 Cardinal Coupe Brentyn Wakefield
Best Custom Shannons 8 Lincoln Zephyr Andrew Mitchell
Best Hot Rod Coupe Shannons 121 Gold 32 Coupe Trevor Cass
Best Hot Rod Roadster Shannons 100 32 Roadster Rod Douglas
Best Hot Rod Tudor Shannons 81 Pink Tudor Pam Johns
Best Hot Rod Commercial Shannons 74 28 Model A Pick up Melanie Crawford
Best T Bucket Shannons Uhaul T Bucket Uhaul stand
Coolest Ride Shannons 113 41 Chev Pick up Shane Dale
Judges Favourite Hot Rod Shannons 38 32 Roadster Fury Romeo
Promoters Favourite Hot Rod Shannons 76 35 Ford Roadster Mike Bowden
Hot Rod Show Top 5 Shannons
1 Shannons 121 Gold 32 Coupe Trevor Cass
2 Shannons 122 Orange 34 Chev Troy Medlan
3 Shannons 20 Cardinal Coupe Brentyn Wakefield
4 Shannons 113 41 Chev Pick up Shane Dale
5 Shannons 8 Lincoln Zephyr Andrew Mitchell
Best Judged Hot Rod Shannons 121 Gold 32 Coupe Trevor Cass

INSIDE SHOW (presented Saturday night)

Bike Trophies Entrant Number Sponsor
Best Race Bike 500 Ducati Jeff Smith RaceDeck
Best Tough Street 14 V Rod Anthony Safar RaceDeck
Best Chopper 28 Green Chooper Carlo Girolamo RaceDeck
Best Old School Bike 9 Triumph T100 Andrew Mitchell RaceDeck
Best Custom Bike 700 2003 FXS Harley Lucky Sinner RaceDeck
Best Custom Paint 304 Harley Breakout Troy from ND Refinsihers RaceDeck
Best Bike rest of world 500 Ducati Jeff Smith RaceDeck
Best Jap bike 400 Hoonda Mark Boxer RaceDeck
Best US bike 305 Harley. Troy from ND Refinsihers RaceDeck
Bike of Show 50 Harley Softtail Ivano Panazzow RaceDeck
Dyno Comp winners Entrant Number Sponsor
Highest Horsepower Bike Last minute Dyno Machine problem – Comp cancelled unfortunately Fuchs
4cyl na Fuchs
4cyl forced induction Fuchs
6cyl na Fuchs
6cyl forced induction Fuchs
Rotary na Fuchs
Rotary forced induction Fuchs
8cyl na Fuchs
8cyl forced induction Fuchs
King of Horsepower plus $1000 Fuchs

Car Trophies

STREET CATEGORY Entrant Number Sponsor
Tuff Street
Top Engineered – Tuff St XXX VK Commodore Jason Waye RaceDeck
Toughest – Tough St 13 VK Commodore Anthony Safar RaceDeck
Top Innovation – Tough St 91 White Sigma Phillip Bennett RaceDeck
Fat Ass – Tough St 120 HQ Monaro Tony Tsitouras RaceDeck
Promoter’s Choice – Tough St 110 67 Camaro Scott Dowling RaceDeck
Ultimate Sleeper 19 Orange VL Brendan Zadow RaceDeck
Best Body & Paint STREET MACHINE 56 XT Falcon Jason Holder Mobile AutoCare
Best Interior STREET MACHINE 83 Blue HR Paul Atkins Mobile AutoCare
Best Engine bay STREET MACHINE 7 HK Monaro Andrew Middleton Mobile AutoCare
Best Engineered STREET MACHINE 97 Mazda 808 Ricky Vatsinaris Mobile AutoCare
Best Body & Paint HI TECH 23 Cordia Bretto! Mobile AutoCare
Best Interior HI TECH 114 Gold Laser Simon Moyle Mobile AutoCare
Best Engine bay HI TECH 60 VL Commodore John Clift Mobile AutoCare
Best Engineered HI TECH 23 Cordia Bretto! Mobile AutoCare
These categories Street or Street Elite Mobile AutoCare
Best Bodykit 42 R35 Skyline Goran Mobile AutoCare
Best Theme Display 63 Playboy Ute Katrina Cochrane Mobile AutoCare
Best Airbrushed (murals or graphics) 90 Camaro Phill Rillota Mobile AutoCare
Best In Car Entertainment Demonic Demonic VY Ute Allan Hamilton Mobile AutoCare
Best US built car STREET 51 Elanor Mustang Image Classic cars Mobile AutoCare
Best Euro built car STREET R&N Motorbodies Karman Ghia Mobile AutoCare
Best Aussie built car STREET 52 Green HT Monaro Image Classics Mobile AutoCare
Best Jap built car STREET 68 Teal RX3 Marcus Hanson Mobile AutoCare
Best Presented Competition Car 90 Camaro Phil Rillota Mobile AutoCare
Best Engineered Competition Car 118 Yellow RX2 Terry Waterman Mobile AutoCare
Best Kit Car Mobile AutoCare
Best Old School 34 1952 Pontiac Dave & Tracy Cohen Mobile AutoCare
Best New School 18 BF Falcon Brad Mc Alpine Mobile AutoCare
Best Sedan 78 Black HG Prem Nick Andreuia Mobile AutoCare
Best Coupe 26 Blue LC Torana Cameron Benton Mobile AutoCare
Best Wagon/Van 84 Mazda 1300 Paul Hancock Mobile AutoCare
Best Ute/Pick up 57 Phatso Jeff Watt Mobile AutoCare
Best Original (unrestored) 69 HQ Kingswood Mark De Wall Mobile AutoCare
Best Original (restored) 86 Hk Monaro Paul Mason Mobile AutoCare
Best Concourse car 33 Blue HK Monaro Darren Seal Mobile AutoCare
Best Tradestand THR Mobile AutoCare
Club of Show Performance Ford Club of SA Mobile AutoCare
Extreme Favourite 104 XYGT Ross Almond Mobile AutoCare
Promoter’s Choice – Street 53 Blue Mustang Image Classic cars Mobile AutoCare
Judges Favourite 36 VC Valiant Frank Navacchi Mobile AutoCare
Best Hi Tech – Street Category 23 Cordia Bretto! Invision
Best Street Machine – Street Category 7 HK Monaro Andrew Middleton Raceworks
Street Elite Entrant Number Sponsor
Top Interior & Rear Compartment Street Elite 2 VK Commodore Anthony Safar Geofs Garage
Top Engine Bay & Components – Street Elite 2 VK Commodore Anthony Safar Geofs Garage
Top Undercarriage & Driveline – Street Elite 68 Teal RX3 Marcus Hanson Geofs Garage
Top Body – Street Elite 57 Phatso Jeff Watt Geofs Garage
Top Paint – Street Elite 82 Orange LJ Torana Pat Rugalo Geofs Garage
Top Innovation & Engineering – Street Elite 57 Phatso Jeff Watt Geofs Garage
Top Display & Impact – Street Elite 33 Blue HK Monaro Darren Seal Geofs Garage
Promoters Choice 71 Green Camaro Matt Nitschke Geofs Garage
BEST Hi Tech – Street Elite 49 Red Hot Ute Graham Hards Ci Engineering
BEST Street Machine – Street Elite 2 VK Commodore Anthony Safar Mantic Clutch
People’s Choice – people around it all weekend. 29 Xboss Chris Bitmead Bursons